Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Lew” - interpretacja opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sławomir Mrożek to wybitny polski dramaturg i prozaik. Jego twórczość w bardzo ciekawy sposób dotyka problematyki uniwersalnej. Autor czyni to wkładając w pozornie proste formy literackie ironię i groteskę, co może bardzo różnicować sposoby odczytywania takich dzieł. Przyjrzyjmy się teraz króciutkiemu opowiadaniu zatytułowanemu „Lew”.

Bohaterem dzieła jest tytułowe zwierzę, które odmawia wyjścia na arenę w celu mordowania chrześcijan. Możemy więc wywnioskować, że akcja ma miejsce w starożytnym Rzymie, na krótko przed objęciem panowania przez Konstantyna Wielkiego (o którym w tekście jest mowa). Przyczyną niesubordynacji lwa nie jest troska o los wyznawców Chrystusa czy też inne górnolotne idee. On czyni to dla własnej korzyści. Okazuje się przecież doskonałym znawcą historii, który ma pełną świadomość zbliżającego się przewrotu. Właśnie dlatego zamiast mięsa postanawia jeść marchewkę. To będzie jego „alibi”, kiedy władzę obejmą chrześcijanie.

Historia jest procesem nieustającej zmiany. To nie ulega żadnej wątpliwości. Często najwięksi zwolennicy mijającego ładu, w następnym etapie uważani są za postaci szkodliwe. Tego właśnie pragnie uniknąć lew, tym bardziej, że jest przekonany...

Podobne wypracowania