Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wincenty Kadłubek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Około roku 1150, w małej wsi Karwów położonej niedaleko Opatowa, na świat przyszedł Wincenty Kadłubek. Pochodził ze szlacheckiego rodu, który żył w ogromnej przyjaźni z księciem Kazimierzem Sprawiedliwym i przebywał często na jego dworze.

Kadłubek był osobą bardzo światłą i wykształconą. Swoją edukację rozpoczął w Stopnicy, gdzie mieściła się książęca szkoła kanonicka. Naukę kontynuował w krakowskiej szkole katedralnej. Następnie, dzięki hojności księcia, podjął studia na uniwersytecie w Bolonii, a później w Paryżu. W tym czasie zgłębiał nauki wyzwolone i prawo. Po ukończeniu uniwersytetu w 1183 roku powrócił do kraju, a ściślej do Krakowa, i został bardzo bliskim współpracownikiem księcia Kazimierza. Po jego śmierci, w roku 1194, przeprowadził się do Sandomierza. Od tego momentu poświęcał się religii. Został prepozytem kolegiackiej kapituły w kościele Panny Maryi. W kilkanaście lat później, w roku 1207, został mianowany biskupem krakowskim. Wybór Kadłubka na tak możnego duchownego zatwierdził mocą swego stanowiska papież Innocenty III. Dał temu wyraz w bulli z 18 marca 1208 roku. Data jego konsekracji przypada na koniec maja 1208 roku. Uroczystości przewodził arcybiskup, metropolita gnieźnieński, Henryk Kietlicz.

Mistrz...

Podobne wypracowania