Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

13 czerwca 1945 roku z inicjatywy Stalina, ułożono listę zaproszonych na konsultacje w sprawie utworzenia przyszłego, polskiego rządu. Był to czas, kiedy faktyczni przywódcy państwa polskiego zostali podstępnie uwięzieni i oczekiwali na proces (sławny proces szesnastu, który odbędzie się  w dniach 19-21 czerwca 1945 roku), a emigracyjny rząd protestował przeciwko prowadzeniu rozmów, przy jednoczesnym uciszaniu tych, którzy nie chcieli współpracować z Rosją. Protesty nie przyniosły najmniejszego skutku. Wraz z dniem 17 czerwca rozpoczęto rozmowy w Moskwie.

W trakcie trwania konsultacji dotyczących kształtu przyszłego rządu, rozpoczął się (19 czerwca) proces szesnastu, w którym w stan oskarżenia postawiono przywódców polskich, pomawiając ich między innymi o zdradę (współpracę z „obcymi mocarstwami”). Był on ściśle powiązany z konsultacjami, gdyż określał kształt przyszłego rządu, zupełnie uzależnionego od Stalina. Proces stanowił demonstrację ze strony Rosji, która chciała wyeliminować opozycję, zmuszając ją do przyznania się do postawionych zarzutów (przeciwko szesnastce świadczyli niejednokrotnie koledzy, złamani w długotrwałym śledztwie, połączonym z katowaniem), co miało zagwarantować...

Podobne wypracowania