Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw kary w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według najstarszych nawet systemów etycznych, popełniona zbrodnia musi zostać ukarana. Zło leży w naturze ludzkiej, lecz leży w niej także poczucie sprawiedliwości – czy to w postaci wrodzonego immanentnego sumienia, czy też nabytych, wypracowanych zasad etyki, wpojonych człowiekowi za pośrednictwem autorytetów.

Literaci od dawien dawna zajmowali się motywem kary. Jest on obecny w mitologii (mity o Syzyfie czy Prometeuszu, którzy narazili się bogom i zostali za to ukarani) czy też Biblii (idea sądu i kary w momencie końca świata; potępienie grzeszników i nagrodzenie ludzi prawych), zawsze będąc pewnego rodzaju pouczeniem i wskaźnikiem, rozgraniczającym dobro i zło.

Kara przejawia się w literaturze na różne sposoby. Czasem występuje ona jako zjawisko natychmiastowe, najczęściej o wymiarze fizycznym – tutaj przodują mity, mające dość dosłowny i prosty wydźwięk. Znacznie jednak bardziej interesującym wydaje się kara o charakterze psychologicznym. Czasem wyrzuty sumienia stają się jedynym wymiarem sprawiedliwości wobec zbrodniarza – lecz, o dziwo, niejednokrotnie jest to najgorsze, co może owego zbrodniarza spotkać.

Najbardziej chyba znanym tekstem, poruszającym tę tematykę jest „Zbrodnia i kara”...

Podobne wypracowania