Motyw kary w literaturze - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Według najstarszych nawet systemów etycznych, popełniona zbrodnia musi zostać ukarana. Zło leży w naturze ludzkiej, lecz leży w niej także poczucie sprawiedliwości – czy to w postaci wrodzonego immanentnego sumienia, czy też nabytych, wypracowanych zasad etyki, wpojonych człowiekowi za pośrednictwem autorytetów.
Literaci od dawien dawna zajmowali się motywem kary. Jest on obecny w mitologii (mity o Syzyfie czy Prometeuszu, którzy narazili się bogom i zostali za to ukarani) czy też Biblii (idea sądu i kary w momencie końca świata; potępienie grzeszników i nagrodzenie ludzi prawych), zawsze będąc pewnego rodzaju pouczeniem i wskaźnikiem, rozgraniczającym dobro i zło.
Kara przejawia się w literaturze na różne sposoby. Czasem występuje ona jako zjawisko natychmiastowe, najczęściej o wymiarze fizycznym – tutaj przodują mity, mające dość dosłowny i prosty wydźwięk. Znacznie jednak bardziej interesującym wydaje się kara o charakterze psychologicznym. Czasem wyrzuty sumienia stają się jedynym wymiarem sprawiedliwości wobec zbrodniarza – lecz, o dziwo, niejednokrotnie jest to najgorsze, co może owego zbrodniarza spotkać.
Najbardziej chyba znanym tekstem, poruszającym tę tematykę jest „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. W utworze tym w bardzo interesujący sposób przedstawiona psychika zbrodniarza, Raskolnikowa, który chcąc usprawiedliwić swój czyn, wmawia sobie, że jest jednostką wybitną i że jako taki miał prawo popełnić mord. Jednak jego sumienie oraz wpojone mu przez matkę zasady moralne są silniejsze, toteż Raskolnikow niemalże traci zmysły, później zaś postanawia z własnej woli oddać się w ręce władz. Świadczy to o odnawiających właściwościach pokuty za grzechy.
Dość podobnym tekstem jest „Zmartwychwstanie” Lwa Tołstoja. Jego bohater, Niechludow, zmienia całe swoje życie w próbie odpokutowania grzechu młodości (uwiedzenie młodej Katiuszy Masłowej, które później stało się przyczyną jej zejścia na drogę nieprawości). Jego wysiłki spotykają się z wieloma trudnościami, lecz sumienie Niechludowa nie pozwala mu zostawić sprawy własnemu biegowi; chce zapłacić za własne przewinienia, chce sam ukarać się za nie.
Sprawiedliwość w postaci kary często spotyka zbrodniarza z rąk Opatrzności. Jest to jednym z głównych motywów romantycznych ballad, szczególnie Mickiewicza i Słowackiego. Kara jest w nich wymierzana za pośrednictwem zjawisk nadnaturalnych („Lilije” Mickiewicza czy „Balladyna” Słowackiego). W konwencji ballady czyn zbrodniczy bardzo definitywnie musi zostać ukarany, a więc wymiar sprawiedliwości nie może ograniczać się do ludzi, których przecież można oszukać bądź przekupić – musi być wszechmocny i bezstronny, by przestępcę zawsze spotkała zasłużona kara.
Podobne wypracowania do Motyw kary w literaturze - opracowanie
- Słota „O zachowaniu się przy stole” - interpretacja i analiza utworu
- Stanisław Grochowiak „Lekcja anatomii Rembrandta” - interpretacja, analiza wiersza
- Leopold Staff „Kowal” - symbolizm w wierszu Staffa. Opracowanie
- Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - opracowanie, problematyka
- Charles Perrault „Kot w Butach” - streszczenie baśni
- Biblia - Próba Abrahama - opis sytuacji biblijnej
- Antoni Czechow „Końskie nazwisko” - bohaterowie. Charakterystyka
- Bolesław Leśmian „Dusiołek” - interpretacja i analiza wiersza
- Stefan Żeromski „Dzieje grzechu” - streszczenie skrótowe
- Sławomir Mrożek „Lew” - interpretacja opowiadania
- Mój jeden dzień spędzony w średniowieczu
- Bolesław Leśmian „Pan Błyszczyński” - interpretacja i analiza wiersza
- List do Anieli Kowalik - Napisz list do Anieli Kowalik, w którym pomożesz jej wybrać między Pawłem a Robertem
- Henryk Sienkiewicz „Sachem” - sposób ukazania Niemców w „Sachemie” Sienkiewicza
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - sentymentalna i romantyczna wizja miłości
- Bolesław Leśmian „Szewczyk” - interpretacja i analiza wiersza
- Mój wymarzony dom - opowiadanie
- Bohater romantyczny jako wielka indywidualność - rozwiń temat na przykładzie dzieła Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” oraz innych utworów romantycznych
- Magia i tajemnica przedmiotów. Analiza porównawcza powieści „Lalka” Prusa oraz „Prawiek i inne czasy” Tokarczuk
- Stanisław Brzozowski - cechy twórczości