Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - opracowanie, problematyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem opowiadania Antoniego Czechowa pt.: „Człowiek w futerale” jest miejscowy nauczyciel greki – Bielikow. W miasteczku, w którym mieszka, nikt go nie lubi, gdyż jak powszechnie wiadomo, donosił na innych władzy, ściśle współpracował z ludźmi „z góry”. To do tego bohatera odnosi się tytuł całego opowiadania – „Człowiek w futerale”. Antoni Czechow pokazuje tutaj człowieka odizolowanego od życia, zamkniętego we własnym świecie urojeń i regulaminów, których przestrzega.

Poprzez swoje zamiłowanie do przestrzegania wszelkiego rodzaju zasad Bielikow uprzykrza życie tym, z którymi musi się spotykać. Jako nauczyciel jest niezwykle surowy dla swoich uczniów – każdy wybryk lub najdrobniejsze przewinienie karze natychmiast. Nie znosi swobodnych obyczajów innych ludzi, nienawidzi wolności i wszystkiego, co się z nią pośrednio lub bezpośrednio wiąże. Sam przestrzega regulaminów i zasad z nadzwyczajną precyzją.

Przez to właśnie pozostaje na boku, na marginesie całej społeczności miejskiej. Jest od niej odizolowany jako „inny” człowiek – człowiek znajdujący się po drugiej stronie barykady, bo współpracujący z aparatem...

Podobne wypracowania