Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Kowal” - symbolizm w wierszu Staffa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Kowal” pochodzi z debiutanckiego tomu Leopolda Staffa, który ukazał się w 1901 roku, a więc w okresie sporej fascynacji poetów młodopolskich estetyką symbolizmu. Ów kierunek powstał pod koniec XIX wieku we Francji jako odpowiedź na założenia naturalizmu, promując na przekór niemu zainteresowanie metafizyką i złożoną psychologią jednostki. Zwrócił się w kierunku rzeczywistości transcendentnej i wyzwolonego z okowów realizmu sposobu funkcjonowania człowieka jako bytu nadrealnego, a przez to niedostępnego racjonalnemu poznaniu.

Nowe zainteresowania wymagały doboru nowych środków opisu, które sprostałyby abstrakcyjnemu i nieuchwytnemu charakterowi przeżyć i emocji artysty. Świadomej deformacji rzeczywistości i jej poszerzeniu za pomocą przypisania znanym elementom nowych znaczeń doskonale sprzyjało użycie symbolu, który stał się podstawowym środkiem wyrazu nowego typu poezji.

Głównym założeniem utworów symbolistycznych było nie naturalistyczne odmalowanie danego krajobrazu czy sytuacji, ale towarzyszącego im nastroju i przeżyć, jakie wywołuje on u poety. W tym celu często operowano obrazami onirycznymi, wątkami baśniowymi czy – jak w przypadku „Kowala”...

Podobne wypracowania