Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Dzieje grzechu” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dzieje grzechu” początkowo drukowane były w odcinkach ukazujących się w „Nowej Gazecie” w latach 1906–1908. Już wtedy wzbudziły one spore kontrowersje ze względu na podejmowany temat, który dla ówczesnych czytelników, a przede wszystkim krytyków był dość odważny. Dzieło zaczęto wkrótce określać mianem „romansu kolejowego” czy „powieści seksualnej”.

Jak wiadomo, Stefan Żeromski nazywany był „sumieniem polskiej literatury”. W swoich utworach podejmował najczęściej tematykę socjologiczną lub polityczną. W omawianej książce odchodzi natomiast od przedstawienia ucisku ludu czy niesprawiedliwości społecznej, skupiając się natomiast na wewnętrznych przeżyciach bohaterki – Ewy Pobratyńskiej, której droga życiowa okazuje się mocno zawikłana.

Zamiast opisów przyrody, szerokiej perspektywy społeczeństwa czy zobrazowanych scen walki przeniósł się do wnętrza kobiecej duszy, kreśląc psychologiczny obraz człowieka targanego rozterkami, niepewnościami i całkowicie owładniętego uczuciem miłości.

Ewę poznajemy jako niezbyt bogatą, młodą dziewczynę, która pracuje w biurze kolejowym. Jej dni upływają monotonnie. Dziewczyna nie może pozwolić...

Podobne wypracowania