Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Końskie nazwisko” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównymi bohaterami opowiadania Czechowa „Końskie nazwisko” są generał-major Alosza Bułdijew oraz jego ekonom – Iwan Jewsjeicz. Występują w nim inne postacie, takie jak generałowa, dzieci czy służba, lecz są oni postaciami drugoplanowymi, niebiorącymi bezpośredniego udziału w rozwoju akcji i niemającymi na nią większego wpływu.

Generał Bułdijew rysuje się jako człowiek w średnim wieku, pełen godności, lecz nieco tchórzliwy. Kiedy zaczyna boleć go ząb, próbuje uśmierzyć ból za pomocą domowych środków (takich jak płukanie ust wódką i koniakiem, okłady z soku z tytoniu, opium, terpentyny czy też wkładanie do uszu waty nasączonej spirytusem), które nie mają najmniejszej szansy na powodzenie.

Na sugestię doktora, który twierdzi, że ząb należy usunąć, reaguje zdecydowaną odmową. Mężczyzna będący oficerem okazuje tutaj dość śmieszną słabość – jest to dość charakterystyczna cecha jego męskiej próżności.

Bułdijew postanawia posłuchać rady ekonoma i wyleczyć ból zęba „zamawianiem” – początkowo nie wierzy w jego skuteczność, lecz zostaje namówiony przez żonę.

„No, dobrze – zgodził się Bułdijew. – Wysłałbym depeszę nie tylko...

Podobne wypracowania