Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Głowacki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Janusz Głowacki jest współczesnym polskim pisarzem. Urodził się w Poznaniu w 1938 roku, debiutował w 1960 roku w „Almanachu Młodych”. Ukazało się wówczas opowiadanie „Na plaży”. Kolejne krótkie utwory tego pisarza były publikowane w czasopiśmie „Kultura”, z którym Głowacki współpracował od 1964 roku.

W późniejszym czasie ukazał się zbiór opowiadań „Wirówka nonsensu”. W tytułowym opowiadaniu pisarz opisuje ówczesne środowisko warszawskie. Spisanie licznych anegdot pozwala mu na nakreślenie rzetelnego portretu psychologicznego ówczesnego artysty. Efekty dalszych obserwacji Głowackiego złożyły się na kolejne zbiory opowiadań; m. in. „Nowy taniec la-ba-da”, „Paradis”, „Obciach”, „Skrzek”.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął działalność jako scenarzysta. Współpracował z takimi postaciami jak Andrzej Wajda – w efekcie powstaje film „Polowanie na muchy”, oparty na motywach zaczerpniętych z twórczości Głowackiego. Wraz z Markiem Piwowskim tworzy „Psychodramy” oraz kultowy „Rejs”, który trwale zapisał się w historii polskiej kinematografii.

W...

Podobne wypracowania