Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anatol Stern - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anatol Stern był jednym z głównych przedstawicieli polskiego futuryzmu. Futuryzm był to ruch literacki rodzący się w początkach XX wieku, nastawiony na admirację nowości technicznych oraz kult nowoczesnego społeczeństwa. Futuryści doceniali rolę artysty jako profety mającego wskazywać ludziom drogę, którą powinni podążać. Dodatkowo odrzucali wszelkie zakorzenienie w tradycji, podążanie za wzorcami i autorytetami. Postulowali spalenie muzeów oraz wyprowadzenie sztuki na ulicę.

Stern współtworzył ruch futurystyczny wspólnie z Brunonem Jasieńskim, innym poetą, który także był bardzo aktywnym działaczem na polu literackim. Wraz z nim wydawał tzw. jednodniówki futurystyczne, w tym słynny manifest pt.: „Nuż w brzuchu. Jednodńuwka futurystów”. Był to plakat, na którym umieszczono bez zachowania zasad ortografii postulaty, wiersze, recenzje i fragmenty książek takich artystów jak: Leon Chwistek, Stanisław Młodożeniec, Bruno Jasieński czy Tytus Czyżewski.

Sam Anatol Stern urodził się w 1899 roku w Warszawie. Już w młodości wykazywał zdolności i predyspozycje literackie. Jego ojciec, który był pochodzenia żydowskiego i parał się dziennikarstwem, odkrył talent chłopca. Stern uczył się...

Podobne wypracowania