Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - charakterystyka Skawińskiego

Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Poznajemy go w momencie, gdy ma objąć posadę latarnika w pobliżu wyspy Aspinwall. Ma on już 70 lat, a jego biografia obfituje w interesujące wydarzenia.

W wyglądzie zewnętrznym cechują go żołnierska postawa, skóra spalona słońcem oraz zasmucona twarz. To, że w przeszłości brał udział w wielu bitwach dokumentują liczne odznaczenia, przezeń posiadane. Wiemy o tym, że uczestniczył w powstaniu listopadowym, wojnie domowej w Hiszpanii (1833–1840), walczył także w Wiośnie Ludów oraz w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Życie Skawińskiego upłynęło nie tylko na wojnach. Parał się on wieloma innymi zajęciami: np. szukał złota w Australii, poszukiwał diamentów w Afryce, próbował handlować z plemionami w Brazylii, miał fabrykę cygar w Hawanie, pływał na statkach (był nawet harpunnikiem), prowadził farmę w Kalifornii. To dziwne, że nie udało mu się ustatkować, pomimo tak wielkiej liczby podjętej prób. Jednakże wina nie leżała po jego stronie. Wiatr zawsze wiał w jego oczy – a to tratwa rozbiła się na Amazonce, a to susza zniszczyła zbiory albo został oszukany przez wspólnika.

Skawiński pomimo wielu niepowodzeń był człowiekiem...

Podobne wypracowania