Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”, „Gloria victis” - obraz walk powstańczych w utworach Orzeszkowej

„Nad Niemnem” to powieść Elizy Orzeszkowej, wydana w dwudziestą piątą rocznice wybuchu powstania styczniowego – w 1888 roku. „Gloria victis” to utwór napisany u kresu życia pisarki, wydany w 1910 roku. Oba poruszają temat zbrojnego powstańczego zrywu, który miał doprowadzić do odrodzenia Polski jako niepodległego państwa.

Orzeszkowa była świadkiem wybuchu powstania. W majątku Ludwinów, gdzie mieszkała z mężem, zatrzymał się Romuald Traugutt, późniejszy dyktator. Kiedy Traugutt jechał do Warszawy, przyszła pisarka odwiozła go swoją karetą do granic Królestwa Polskiego. Za pomoc powstańcom i udzielenie schronienia przywódcy, Rosjanie skonfiskowali majątek. Nic więc dziwnego, że motyw powstania był często obecny w twórczości pisarskiej Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to powieść realistyczna, w odróżnieniu od na wpół baśniowego utworu „Gloria victis”. Opowiada ona o losach dwóch rodzin, Korczyńskich i Bohatyrowiczów, dla których powstanie było czasem wielkich poświęceń, nadziei na niepodległość ojczyzny, a po nim nastąpił okres ciężkiej próby, która nadszarpnęła ich przyjaźń.

Korczyńscy i Bohatyrowicze walczyli...

Podobne wypracowania