Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego Mikołaj Sęp-Szarzyński uważany jest za twórcę dwóch epok?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Często w odniesieniu do osoby Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego pojawiają się określenia, że był on twórcą dwóch epok. Istotnie, w życiu i twórczości artysty dostrzegamy znaki przełomu renesansu i baroku.

Po pierwsze, lata życia Sępa-Szarzyńskiego przypadają na okres renesansu. Urodził się on około 1550 roku, zmarł natomiast w 1581. Zważywszy na to, iż najwybitniejszy przedstawiciel epoki odrodzenia - Jan Kochanowski żył w latach 1530-1584, logiczne byłoby przyporządkowanie Sępa- Szarzyńskiego do tej samej epoki. Poetyka Mistrza z Czarnolasu zasadniczo różniła się jednak od prezentowanej przez jego młodszego kolegę. Mimo, iż formalnie należeli do tego samego okresu literackiego, ich spojrzenia na problem literatury nie były tożsame.

Kochanowski hołdował w życiu przede wszystkim zasadom stoicyzmu i epikureizmu, dążył do zachowania stałości i spokoju, propagował ideał życia w zgodzie z naturą i innymi ludźmi. Postrzegał świat jako idealne, harmonijne dzieło Boga, a w każdym człowieku starał się dostrzegać pierwiastek łączący go ze Stwórcą.

Religijność Sępa-Szarzyńskiego również była silna, ale nie opierała się na tych samych przesłankach, co wiara Kochanowskiego. Jako prekursor metafizycznego nurtu baroku w Polsce, inspirację...

Podobne wypracowania