Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Co mi tam troski” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski to polski poeta współczesny, który wytworzył własny, kunsztowny styl poetycki. Styl poety ulegał licznym zmianom, analogicznie zmianom ulegał światopogląd Broniewskiego, który ewoluował pod wpływem zmian społecznych i politycznych, które miały miejsce na arenie międzynarodowej w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Władysław Broniewski debiutował w okresie dwudziestolecia międzywojennego – w tym czasie miała miejsce krystalizacja jego poglądu poetyckiego. W czasie wojny i okupacji jego twórczość nabrała charakteru patetycznego i patriotycznego.

Utwór „Co mi tam troski” został wydany w tomiku „Bagnet na broń” w 1945 roku; najważniejszy wiersz z tej książeczki został nazwany: „poetyckim rozkazem mobilizacyjnym”. Poeta w wierszu „Co mi tam troski” tworzy charakterystykę dobrego żołnierza, który nie walczy ani dla nagród, ani dla sławy czy bogactw. Taki żołnierz potrzebuje jedynie mocnych butów, na jego ustach gości pieśń, a wszelkie niedogodności żołnierskiego życia i ryzyko, które podejmuje młody mężczyzna wyruszając na wojnę poeta kwituje:
„Co mi ta obóz, więzienie, głód, poniewierka, szkorbut –

Podobne wypracowania