Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw kobiety - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw kobiety nierozłącznie towarzyszy literaturze wszystkich epok. Pojawiły się w niej na przestrzeni dziejów tak niezwykłe postaci żeńskie jak choćby: Ofelia („Hamlet”), Małgorzata Gautier („Dama Kameliowa”) czy Penelopa („Odyseja”). Wszystkie one reprezentują pewną postawę, która staje się wzorem znajdującym odzwierciedlenie nie tylko w utworach literackich, ale także w życiu. „Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej także zawiera w sobie ten motyw. Różę Żabczyńską możemy włączyć w poczet niespełnionych kobiet.

Analiza charakteru głównej bohaterki, próba wniknięcia w jego głębię, pozwala lepiej poznać tę postać. Utracona pierwsza miłość, brak możliwości pełnego rozwinięcia talentu muzycznego – to wszystko rzuca się cieniem na jej dalsze życie. Wszystkie straty poniesione przez Różę Żabczyńska odbijają się na jej bliskich. Poza Władysławem nikt nie może nawiązać z nią trwałych relacji. Mur odgradzający ją od rodziny jest silny i zimny, Róża nie waha się jednak dyktować swojej woli córce i synowi dowodząc ich życiem.

Trudne doświadczenia niespełnionej skrzypaczki powodują u niej zaburzenia emocjonalne. Często popada w skrajne stany, wychodząc od rozpaczy przechodzi...

Podobne wypracowania