Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Rok 1984” - Jednostka wobec systemu totalitarnego. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rok 1984” Georga Orwella przedstawia sytuację człowieka, żyjącego w państwie totalitarnym. Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, urzędnik państwowy w średnim wieku. Ale nie tylko jego losy są obrazem wzajemnych relacji między państwem a jednostką. Każdy bohater jest w jakiś sposób uwikłany w system totalitarny, jakoś musi się do niego odnieść, ponieważ Wielki Brat, uosobienie władzy państwowej, jest wszechobecny.

Jednostka nie ma żadnej prywatności, wszelkie jej działania są monitorowane, oceniane i w razie jakichkolwiek uchybień - karane. Nawet myśli podlegają cenzurze i silnej manipulacji. Każdy ma w domu zamontowany duży ekran, który jest narzędziem propagandy i kontroli. Z ekranu cały czas płyną komunikaty, mające kształtować myśli i postawy. Nie sposób go wyłączyć, można jedynie regulować dźwięk. Monitor jest jednocześnie ogromnym okiem wielkiego brata, rejestrującym zachowanie się mieszkańców. Jednostka jest więc nieustannie obserwowana, nawet we własnym mieszkaniu nie ma prawa do prywatności. Winston Smith ma to szczęście, że ekran nie obejmuje całej powierzchni mieszkania, ma mały kącik, w którym jest niewidoczny. Tam też w tajemnicy spisuje swój pamiętnik.

Pisanie pamiętników...

Podobne wypracowania