Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - charakterystyka Róży

Róża wyrosła na niewielkiej planecie Małego Księcia, właściwie nie wiadomo skąd. Małe nasionko zostało przyniesione siłą wiatru i zakiełkowało w nieprzychylnych warunkach. Róża bardzo długo czekała, by móc ukazać swoje piękno. Zamknięta w pąku, pieczołowicie przygotowywała się do rozkwitnięcia, układając swe płatki w idealnym porządku. Wiedziała, jak bardzo jest piękna, lecz kiedy wreszcie ukazała się światu, stwierdziła, że przecież jeszcze nie jest uczesana.

Róża jest postacią posiadającą bardzo wiele stereotypowych cech kobiecych. Jest delikatna i kapryśna, jest również w niewielkim stopniu obłudna. Kocha Małego Księcia, lecz zawsze traktuje go z pewną dozą protekcjonalności. Jest zbyt dumna, by wyznać mu swoją miłość. Zawsze potrafi wzbudzić w nim poczucie winy i delikatnie wmanipulować go w robienie dokładnie tego, czego ona sama sobie życzy. Jest kwiatem, lecz boi się chłodu, przeciągów i owadów. Bohater musi na noc przykrywać ją kloszem, w ciągu dnia osłaniać parawanem i pozbywać się wszystkich „potworów” i „dzikich bestii”. Ich relacja jest początkowo bardzo niezdrowa, ponieważ opiera się na zależności. Wyrastająca na takim gruncie miłość nie może być prawdziwa i satysfakcjonująca.

Oboje powoli zdają sobie sprawę z faktu, że potrzebują pewnej dozy samodzielności. Mały Książę postanawia odejść, Róża dzielnie wyrzeka się wygód, do których jest przyzwyczajona. W momencie rozstania kwiat postanawia wyznać chłopcu swoje uczucia. Widać, że powoli zaczyna rozumieć powagę niezależności jako budulca miłości.

Prawdziwe uczucie Małego Księcia do Róży zostaje ukazane w momencie, w którym chłopiec wchodzi do ogrodu pełnego innych róż. Początkowo czuje się oszukany, ponieważ sądził, że jego Róża jest jedynym takim kwiatem na świecie. Dopiero później zdaje sobie sprawę z faktu, że tak jest rzeczywiście – jego Róża staje się jedyną za sprawą jego miłości do niej. Wszystkie inne róże są nic niewartymi kwiatami, podobnymi do siebie.

Podobne wypracowania do Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - charakterystyka Róży