Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List Goplany - Juliusz Słowacki „Balladyna” - List Goplany do czytelnika o jej nieszczęśliwym losie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Drogi Czytelniku,

zapewne było Ci już dane poznać moją historię. Mam na imię Goplana i jestem nimfą jeziora Gopło. Kiedyś moim obowiązkiem było dbanie o naturalny porządek. Jednakże przez kontakt z człowiekiem zupełnie zapomniałam o tym, co powinno przyświecać mi w życiu. Wtrąciłam się w ludzkie sprawy i, możesz być pewny, do dzisiaj tego żałuję.

Wszystko to działo się za panowania króla Popiela III. Któregoś zimowego dnia uratowałam Grabca, gdyż groziło mu utonięcie. Osamotniona i nieszczęśliwa szybko zapałałam uczuciem do tego mężczyzny. Lecz on nazwał mnie „tworem z mgły i galarety”. Wiedziałam, że jego ukochaną jest Balladyna – kobieta mieszkająca z matką i siostrą w niewielkiej chacie. Cóż więc mogłam zrobić? Chciałam znaleźć jej lepszego kochanka, by Grabiec został tylko dla mnie. Sprawiłam, że pod jej domkiem pojawił się powóz Kirkora, jednak Skierka źle zrozumiał moje zamiary i mężczyzna zakochał się w obu siostrach. Wtedy, za sprawą wpisanych w ludzkie istoty grzechów, sprawy potoczyły się same. Balladyna uśmierciła swoją siostrę i zaczęła piąć się coraz wyżej, aż osiągnęła pełnię władzy. Ja natomiast, pogrążona w poczuciu winy i smutku, zostałam sama w moim jeziorze.

Sprawy zdecydowanie wymknęły...

Podobne wypracowania