Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Cierń” – interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Tadeusza Różewicza pod tytułem „Cierń” to utwór wydany w roku 1969 w tomiku „Regio”. Głównym hasłem liryka jest niewiara, zaprzeczenie wiary w Boga. Wiersz w swojej wymowie jest bardzo drastyczny. Opiera się on na doświadczeniach Tadeusza Różewicza związanych z czasami wojny, którą uważa za największe zło ludzkości. Poeta nie boi się powiedzieć, że po tych latach ciężko mu uwierzyć w Boga, który pozwolił na śmierć, ból i cierpienie.

Słowa „nie wierzę” są tutaj bardzo mocno wyeksponowane. Powtarzają się aż siedem razy i za każdym razem podkreślane są opisami podmiotu lirycznego mówiącymi jak to uczucie jest silne:
„nie wierzę
nie wierzę od przebudzenia
do zaśnięcia
nie wierzę od brzegu do brzegu
mojego życia”.
Niewiara podmiotu lirycznego jest tak wielka, jak mogłaby być wiara człowieka wierzącego.  Poeta podkreśla, że nic nie jest w stanie go przekonać do wiary. Chociaż chodzi do kościoła, niejednokrotnie czyta Biblię – Stary i Nowy Testament, nie widzi w tym żadnego sensu. Podmiot liryczny zakreśla również ramy swojej niewiary: „od przebudzenia do zaśnięcia”, „od brzegu do brzegu...

Podobne wypracowania