Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Gogol - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Wasiljewicz Gogol na świat przyszedł 31 marca 1809 roku w miejscowości Soroczyńce Wielkie na Ukrainie. Rodzice posłali go do szkoły w Połtawie. Następnie podjął naukę w szkole w Nieżynie. Od roku 1928 pisarz zamieszkiwał w Petersburgu. Rok później podjął pracę na stanowisku urzędnika i wykonywał ją do roku 1931. W tym czasie miał przyjemność poznać Aleksandra Puszkina, który wywarł ogromny wpływ na twórczość młodego pisarza.

Z uwagi na to, że Gogol był osobą wykształconą, otrzymał posadę wykładowcy historii na Uniwersytecie Petersburskim. Zawód ten wykonywał od roku 1934 do 1936. Wtedy to wyjechał za granicę. Podróżował m.in. do Rzymu i Paryża. Okres ten był dla pisarza również czasem wytężonej pracy. Rozpoczął tworzenie swojego największego dzieła – „Martwych dusz”, które opublikowano w roku 1942. Światowe wojaże zakończył w roku 1941. Siedem lat później odbył kolejna wyprawę. Tym razem udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Gogol jest autorem wielu wspaniałych utworów. Jako przykłady można podać np. „Arabeski” i „Ożenek” z roku 1935, „Rewizora” wydanego rok później czy chociażby „Pamiętnik szaleńca”. Gogol jako pisarz...

Podobne wypracowania