Stanisław Staszic - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Filozof, publicysta i pisarz doby oświecenia – Stanisław Staszic. Duchowny i filantrop. Prekursor badań terenowych, propagator turystyki górskiej. Geolog i geograf. Zaufany mąż stanu o naprawdę wielkim sercu.
Staszic przychodzi na świat w 1755 r. jako syn burmistrza miasta Piła. Kończy tamtejszą szkołę parafialną, a następnie szkołę średnią w Poznaniu i seminarium duchowne w tym samym mieście. Po uzyskaniu święceń w 1778 r. wyjeżdża na dalsze studia do Paryża, gdzie zgłębia nauki przyrodnicze. W 1780 r. odbędzie także podróż do Włoch. Stanu kapłańskiego wprawdzie nigdy nie porzuci, ale jego aktywność nabierze wtedy zupełnie nowego wymiaru.
Po powrocie do kraju w 1781 r. zostaje wychowawcą dzieci Andrzeja Zamoyskiego. W okresie od 1788 do 1791 jest proboszczem w Turobinie. Aktywnie uczestniczy w duchu obrad Sejmu Czteroletniego, będąc żarliwym zwolennikiem reform, co przekłada się na tworzone przez niego teksty. Po trzecim rozbiorze Polski Staszic zajmuje się działalnością naukową oraz polityczną. Od 1808 r. do 1826 r. jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, zaś w okresie 1807-1815 – członkiem Izby Edukacyjnej i Dyrekcji Edukacji Narodowej Księstwa Warszawskiego. Należy ponadto do Towarzystwa Elementarnego do Ksiąg i wielu innych organów, z których istotnymi piastowanymi przez niego stanowiskami są: przynależność do Rady Stanu (od 1810), funkcja dyrektora Dyrekcji Przemysłu i Kunsztów w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji, wreszcie urząd ministra Stanu Królestwa Polskiego otrzymany w 1824 r.
Działalność na rzecz szkolnictwa przekłada się także na założenie w 1816 r. Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach oraz Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Obejmuje także utworzony w 1816 r. Królewski Uniwersytet w Warszawie. W tym samym roku zakłada Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze, które jest w tych czasach największym w Europie tego typu przedsięwzięciem. HTR zajmowało powierzchnię 6000 hektarów gruntu, posiadało wspólne tartak, młyny, cegielnie. Chłopi przypisani do tych ziem zostali zwolnieni z obowiązku pańszczyzny i mogli obrabiać na użytek własny nie tylko grunty, ale i lasy oraz stawy rybne. W swoim testamencie Staszic przeznaczył spore sumy na instytucje charytatywne oraz ośrodki społeczne. Jego spadkobiercami byli m.in. Instytut Głuchoniemych w Warszawie, wydział lekarski Uniwersytetu Warszawskiego, stołeczne szpitale, przytulisko dla ubogich i in.
Jest on autorem prac geologicznych i geograficznych. Po wyprawie naukowej w Tatry w 1805 r. napisze traktat „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”. W okresie obrad Sejmu Wielkiego powstaną z kolei „Przestrogi dla Polski”, będące wyrazem patriotycznej troski o przyszłe losy ojczyzny. Stanisław Staszic to także autor dzieła uważanego za pierwszy głos w sprawie konieczności przeprowadzenia reform, jaki zostanie podjęty także w trakcie obrad sejmowych pt.: „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” (1787).
Staszic umiera w Warszawie, gdzie zostaje pochowany w kościele Kamedułów na Bielanach. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją, według szacunków brało w nim udział 14 tysięcy żałobników.
Podobne wypracowania do Stanisław Staszic - biografia, życiorys
- Pieśni wajdeloty - interpretacja. Opracowanie fragmentu „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza
- Daniel Naborowski „Krótkość żywota” - interpretacja i analiza wiersza
- „Życie to dziwny prezent, na początku się je przecenia (…), potem się go nie docenia (…). W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, a tylko pożyczka i próbuje się na nią zasłużyć” - oceń słuszność cytatu. „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitt
- Ponadczasowy charakter mądrości króla Salomona. Opowieść o dwóch kobietach i dziecku
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - sen o Polsce czy sąd nad Polską? Wypracowanie
- Platon „Fedon” – streszczenie skrótowe dialogu
- Albert Camus „Dżuma” - Różne postawy człowieka wobec zła. Opracowanie
- Impresjonizm a ekspresjonizm - porównanie
- Adam Mickiewicz „Upiór” - interpretacja, opracowanie
- Schopenhaueryzm - charakterystyka. Artur Schopenhauer i jego filozofia
- Twórczość Horacego - filozofia, motywy w „Pieśniach” Horacego. Opracowanie zagadnienia
- Homer - biografia, życiorys
- Cyprian Kamil Norwid „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Szopena” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy
- George Orwell „Folwark zwierzęcy” - śmieszy czy przeraża?
- Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - opracowanie utworu
- Edvard Munch „Krzyk” - interpretacja, opis obrazu
- John Maxwell Coetzee - biografia, życiorys
- Ryszard Krynicki - charakterystyka poezji Krynickiego
- Legenda o czarodziejskim młynku - streszczenie
- Legenda o czarodziejskim młynku - opracowanie