Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Staszic - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filozof, publicysta i pisarz doby oświecenia – Stanisław Staszic. Duchowny i filantrop. Prekursor badań terenowych, propagator turystyki górskiej. Geolog i geograf. Zaufany mąż stanu o naprawdę wielkim sercu.

Staszic przychodzi na świat w 1755 r. jako syn burmistrza miasta Piła. Kończy tamtejszą szkołę parafialną, a następnie szkołę średnią w Poznaniu i seminarium duchowne w tym samym mieście. Po uzyskaniu święceń w 1778 r. wyjeżdża na dalsze studia do Paryża, gdzie zgłębia nauki przyrodnicze. W 1780 r. odbędzie także podróż do Włoch. Stanu kapłańskiego wprawdzie nigdy nie porzuci, ale jego aktywność nabierze wtedy zupełnie nowego wymiaru.

Po powrocie do kraju w 1781 r. zostaje wychowawcą dzieci Andrzeja Zamoyskiego. W okresie od 1788 do 1791 jest proboszczem w Turobinie. Aktywnie uczestniczy w duchu obrad Sejmu Czteroletniego, będąc żarliwym zwolennikiem reform, co przekłada się na tworzone przez niego teksty. Po trzecim rozbiorze Polski Staszic zajmuje się działalnością naukową oraz polityczną. Od 1808 r. do 1826 r. jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, zaś w okresie 1807-1815 – członkiem Izby Edukacyjnej i Dyrekcji Edukacji Narodowej Księstwa Warszawskiego. Należy ponadto do Towarzystwa Elementarnego do Ksiąg...

Podobne wypracowania