Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Krynicki - charakterystyka poezji Krynickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Krynicki uznawany jest za jednego z czołowych przedstawicieli Nowej Fali - grupy twórców pochodzących z pierwszego pokolenia urodzonego w powojennej Polsce. Wymiennie tą generację nazywa się także „Pokoleniem ‘68”, ponieważ większość jej członków debiutowała pod koniec lat 60-tych, zaś ich pokoleniowym doświadczeniem stały się wydarzenia Marca 1968 i Grudnia 1970 roku.

Krynicki debiutował w 1968 roku tomem poetyckim „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, który zgodnie z postulatami Nowej Fali w dużej mierze zajmował się „prześwietlaniem” języka i baczną obserwacją jego możliwych użyć. Wynikało to z zasady nieufności wobec tworzywa językowego, wynikającej ze sprzeciwu wobec manipulacji stosowanych na szeroką skalę przez propagandę PRL-u. Budowane tutaj obrazy tworzyły wizję świata niezrozumiałego i wrogiego wobec jednostki, która mimowolnie została wrzucona w rzeczywistość obcą, noszącą cechy sennego koszmaru, pełną chaosu, a jednocześnie niewypełnianej pustki. Podmiot liryczny tych wierszy często podejmował różnego rodzaju ucieczki – w sferze językowej: w eksperymenty formalne, grę obfitością środków poetyckich, w nagromadzenie nakładających się na siebie obrazów; w sferze...

Podobne wypracowania