Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Margaret Mitchell - biografia, życiorys

Margaret Mitchell była właściwie gwiazdą jednej książki. Jednej, ale za to najbardziej kultowej, jeśli chodzi o filmowe melodramaty XX wieku. Jej powieść może równać się chyba tylko z „Casablancą”. Mitchell jest bowiem autorką książki pt.: „Przeminęło z wiatrem”, która została zaadaptowana na wielki ekran i podbiła serca milionów ludzi na świecie, zdobywając osiem Oscarów i przynosząc Clarkowi Gable oraz Vivien Leigh międzynarodową sławę.

Sama pisarka urodziła się w 1900 roku w Ameryce. Chociaż jako młoda kobieta pisywała artykuły do lokalnych gazet, to dopiero wydanie powieści przyczyniło się do rozpowszechnienia jej nazwiska. Swoją przygodę z literaturą rozpoczęła, kiedy choroba przykuła ją do łóżka. Wtedy z nadmiaru wolnego czasu kobieta zaczęła tworzyć. Z założenia nowelka rozbudowała się do rozmiaru kilkuset stron. Mitchell pisała „Przeminęło z wiatrem” przez dziesięć lat.

Oprócz pisarstwa kobieta zajmowała się także działalnością charytatywną. Prowadziła akcje na rzecz rozwoju szkolnictwa dla biednych i niepełnosprawnych dzieci, pomagała rannym na frontach II wojny światowej, założyła nawet dla nich izbę przyjęć.

Jej życie zakończył nieszczęśliwy wypadek – została potrącona przez samochód i zmarła w 1949 roku.

Margaret Mitchell została uhonorowana różnymi nagrodami. Za „Przeminęło z wiatrem” otrzymała Nagrodę Pulitzera, a także Shining Live Award za zasługi dobroczynne. Dom po jej śmierci został udostępniony zwiedzającym jako muzeum.

„Przeminęło z wiatrem” stało się hitem na skalę światową za sprawą ekranizacji w reżyserii Victora Fleminga. Jest to historia tragicznej miłości Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera. Akcja osadzona została w realiach wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Podobne wypracowania do Margaret Mitchell - biografia, życiorys