Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Fredro przyszedł na świat 20 czerwca roku 1793, w Surochowie. Miejscowość ta położona jest niedaleko Jarosławia. Jego rodzicami byli Jacek i Marianna. Pisarza wychowywał przez większość życia ojciec, gdyż matka zginęła w pożarze dworu w Bieńkowej Wiszni, gdy Aleksander miał około trzynastu lat. Nieszczęśliwe zdarzenie rozegrało się 12 stycznia 1806 roku. Do dworku, który uległ spaleniu, rodzina wprowadziła się w roku 1797.

Rodzina Fredry należała do kręgu zamożniejszej szlachty. Po śmierci matki Aleksander i Jacek przeprowadzili się do Lwowa. Pisarz, będąc małym chłopcem, nie chciał i nie lubił się uczyć. Nie chodził do szkoły. Był edukowany w domu przez guwernerów. Nie brakowało mu jednak odwagi i mając lat szesnaście przyłączył się do wojska pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Wykazywał się męstwem i pracowitością, awansował nawet do stopnia majora. Za zasługi na polu walki otrzymał order Virtuti Militari. To nie był koniec jego przygód z armią. Trzy lata później walczył u boku Napoleona Bonaparte podczas ataku na Moskwę, w roku 1812. Dostał się do niewoli, jednak udało mu się uciec i odzyskać wolność. W 1814 roku odznaczono go Krzyżem Legii Honorowej.

Będąc w Paryżu zafascynował się tamtejszymi teatrzykami...

Podobne wypracowania