Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustaw Morcinek urodził się w 1891 roku w Karwinie, niewielkiej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Jako szesnastolatek rozpoczął pracę w kopali, później zaś, dzięki pomocy innych górników, ukończył Polskie Seminarium Nauczycielskie w Bielsku-Białej. Pracował jako nauczyciel w Skoczowie, godząc pracę zawodową z twórczością literacką, która spotkała się z olbrzymią aprobatą Zofii Kossak, jego późniejszej protektorki.

Początkowo działalność twórcza Morcinka miała charakter publicystyczny, pierwsze kroki stawiał bowiem na łamach „Dziennika Cieszyńskiego” i „Zarania Śląskiego”. Debiut prozatorski miał miejsce w 1929 roku wraz w wydaniem tomu nowel „Serce za tamą”, które zapowiedziały tematykę jego późniejszych dzieł. Obracały się głównie wokół opisów Śląska i jego mieszkańców, przede wszystkim górników, których pracę i tryb życia znał z autopsji. Motyw górnictwa posłużył za kanwę dla trzech powieści powstałych w latach trzydziestych, które przyniosły mu największy rozgłos: „Wyrąbanego chodnika”, „Narodzin serca” i „Łyska z pokładu Idy”. Opisywał w nich znój kopalnianej pracy...

Podobne wypracowania