Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie Biblii i nawiązania do niej w literaturze późniejszych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia jako najświętsza z ksiąg religii chrześcijańskiej, wryła się w świadomość twórców kolejnych epok. Czerpano z niej nie tylko motywy, ale także przetwarzano ukazany w niej obraz świata oraz stosowano zasady moralne, do których przestrzegania nawoływała ta księga.

W średniowieczu Biblia stała się głównym tekstem kultury. W poszczególnych dziełach autorzy komentowali zamieszczone w niej teksty. Jej wpływ na światopogląd był znaczący, co odbijało się także na literaturze. Inspiracje Biblią odnajdziemy w „Lamencie świętokrzyskim”. Przedstawione zostały w nim żale Matki Boskiej pod krzyżem, jest więc nawiązanie do męki Chrystusa. Pojawiają się także apostrofa do Jezusa oraz wołanie do Archanioła Gabriela. Opis ostatnich dni Syna Bożego jest prowadzony z perspektywy Matki Boskiej, a dodatkowo jest nacechowany emocjonalnie i lirycznie.

Renesans także odwoływał się do Biblii. W pieśniach Jana Kochanowskiego odnajdziemy liczne nawiązania do biblijnych przedstawień Boga. Poeta ten przełożył także Księgę Psalmów na język polski. Również „Żywot człowieka poczciwego” napisany przez Mikołaja Reja, traktujący Biblię i zamieszczone w niej przykazania, jako wyznaczniki dobrego życia.

Barok to epoka,...

Podobne wypracowania