Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Współczesny świat – jak radzić sobie z zagrożeniami i pokusami, które czyhają z każdej strony?

„Jakaż jest przeciw włóczni złego twoja tarcza,/ Człowiecze z końca wieku?” - pyta Kazimierz Przerwa – Tetmajer w wierszu „Koniec wieku XIX”. Adresat odpowiada niemym zwieszeniem głowy. Czy i dziś, u początku nowego stulecia, odpowiedź byłaby podobna? Czy też przez te kilkadziesiąt lat zdążyliśmy wypracować jakieś nowe sposoby radzenia sobie z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą życie? Trudno udzielić jednej odpowiedzi, ponieważ każdy sam poszukuje różnych dróg.

Życie staje się coraz bardziej skomplikowane. Globalna wioska, w jakiej żyjemy, sprawia, że tragedie i zagrożenia, które kiedyś miały charakter lokalny, obecnie dotyczą wszystkich. Średniowieczne wojny toczyły się wolniej i dotyczyły terenów, na których aktualnie przebywało rycerstwo. Wojny światowe dotknęły niemal wszystkie państwa i pochłonęły setki tysięcy ofiar, zarówno żołnierzy jak i cywilów. Ta największa katastrofa współczesnego świata, kształtuje stosunek do rzeczywistości nawet tych, którzy jej nie pamiętają. Lęk przed śmiercią towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia, ale obecnie ta śmierć wydaje się bardziej niespodziewana. Każdego dnia setki ofiar giną w wypadkach samochodowych, katastrofach lotniczych....

Podobne wypracowania