Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o czarodziejskim młynku - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Legenda o czarodziejskim młynku wyjaśnia z jakiego powodu morska woda jest słona. To ciekawa i pouczająca historia, którą każdy powinien poznać.

Dawno temu wody w polskim morzu były słodkie, tak samo jak w rzekach i jeziorach. Dopiero za sprawą magicznego młynka, który po wymówieniu zaklęcia wyczarowywał sól, Bałtyk zamienił się w słone morze. Czarodziejski przedmiot pochodził z kopalni soli w Wieliczce, a jego właścicielem był Solny Dziadek. Pewnego razu mężczyzna przygarnął małego, biednego chłopca i pozwolił mu zostać w grocie. Dobrze im było razem, pracowali i codziennie wydobywali sól. Jednak dziadek postanowił, że Pietrek musi się udać do miasta i skończyć szkołę. Podarował mu wtedy młynek i nauczył zaklęć. Sól miała być zapłatą za naukę, natomiast młynek miał pomagać chłopcu w trudnych sytuacjach. I tak też się stało. Dzięki młynkowi chłopiec uniknął śmierci w lesie, gdy chciał go zaatakować wilk. Z soli powstał także biały ptak, który zabrał chłopca nad morze, w poszukiwaniu pewnego pana. Był to złodziej, który upił Pietrka i ukradł jego młynek. Chłopiec odnalazł go, ale niestety magiczny przedmiot wylądował w morzu. Korbka kręci się do dziś, ponieważ nikt nie wypowiedział zaklęcia, aby ją zatrzymać. Codziennie...

Podobne wypracowania