Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Karpiński „Laura i Filon” - interpretacja i analiza sielanki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Laura i Filon” Franciszka Karpińskiego to przykład typowej oświeceniowej sielanki. Wpisuje się ona w nurt sentymentalizmu, o czym świadczy przede wszystkim tematyka utworu – miłość.

Wiersz zbudowany jest z czterdziestu dziewięciu strof, z których każda ma 4 wersy. Dodatkowo każdy wers jest wewnętrznie podzielony. Zastosowane zostały rymy żeńskie. Wszystko to sprawia, że utwór stał się melodyjny – do dziś jest wykonywany m.in. przez zespół Mazowsze w formie pieśni.

W sielance przedstawiono historię nocnej, tajemnej schadzki dwojga ludzi. Ich imiona – Laura i Filon są konwencjonalne, typowe dla tego nurtu w literaturze. Na początku utworu poznajemy Laurę, która szykuje się do spotkania. Przygotowała nawet kosz malin i wieniec. Po przybyciu pod umówiony jawor odkrywa, że nie ma tam Filona. Wtedy zaczyna się wewnętrzny monolog bohaterki. Jej uczucia wahają się od zmartwienia, troski o swojego kochanka, po zazdrość, bo bohaterka widziała go z Doryną.

W końcu złość na Filona i pewność, że Laura została zdradzona zwyciężają i dziewczyna niszczy przyniesione na schadzkę rzeczy. W tym momencie okazuje się, że Filon na spotkanie przybył, ale chciał sprawdzić reakcję Laury, więc się schował....

Podobne wypracowania