Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - charakterystyka duchów z „Opowieści wigilijnej”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Opowieść wigilijna” ukazuje przemianę głównego bohatera, który ze skąpca i egoisty staje się człowiekiem pełnym dobroci i współczucia, hojnie dzielącym się z bliźnimi. Przemiana ta jest możliwa dzięki interwencji duchów. Jako pierwszy, w jego życiu pojawia się duch zmarłego przyjaciela, który zapowiada nadejście trzech Duchów Bożego Narodzenia.

Duch Marleya, dawnego wspólnika Scrooge’a, ukazuje mu się kilka razy w domu, który niegdyś do niego należał. Najpierw jego twarz pojawia się na kołatce, jest posępna, nawet zagniewana. Scrooge wystraszył się jej sinego koloru i nieruchomych, jakby martwych oczu. Ale zjawa znikła i Scrooge uznał ją za przywidzenie. Po chwili jednak, kiedy siedział sam przed kominkiem, wszystkie postacie namalowane na ozdobnych kaflach zdawały się mieć twarz Marleya, do tego zaczęły się dziać dziwne rzeczy, rozdzwoniły się wszystkie dzwonki, słychać było szczęk otwieranych drzwi do piwnicy, a potem uderzanie ciężkich łańcuchów o podłogę. Łańcuchy te były częścią kary Marleya, który po chwili wkroczył do pokoju przez zamknięte drzwi. Wyglądał podobnie jak za życia, miał na sobie to samo ubranie i mówił takim samym głosem, ale cała postać była niemal przezroczysta...

Podobne wypracowania