Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm bohatera romantycznego w oparciu o Konrada Wallenroda, Konrada z III części „Dziadów” oraz Kordiana

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat romantyczny, mimo iż zdecydowanie odszedł od klasycznego wzorca tragedii, nie zrezygnował z antycznego rozumienia tragizmu. Bohater romantyczny, choć nie jest bezwolny, w swych poczynaniach skazany jest na klęskę. Okoliczności wymuszają na nim podjęcie beznadziejnej walki. W przypadku polskiej literatury romantycznej te niesprzyjające okoliczności wynikają na ogół z sytuacji ojczyzny. Konflikt dotyczy uczuć patriotycznych, które nakazują walkę o wolność i sytuacji polityczno-militarnej, która tę walkę czyni beznadziejną. Konrad z III części „Dziadów” czy Kordian z dramatu Słowackiego, to bohaterowie osadzeni w realiach dziewiętnastowiecznej Polski. Natomiast Konrad Wallenrod, tytułowy bohater poetyckiej powieści Mickiewicza jest  Litwinem, a akcja utworu toczy się w XIV wieku.

Osadzenie akcji w średniowieczu jest rodzajem maski, analogia z sytuacją zniewolonej Polski jest wyraźna, ale fakt ten nie ma większego znaczenia dla koncepcji tragizmu. Konrad Wallenrod jest rycerzem, dla którego kodeks rycerski to świętość. Tragizm jego losu polega na konieczności wyboru między honorem, a ocaleniem ojczyzny. Litwa jest zagrożona przez potęgę zakonu krzyżackiego. Militarna przewaga wroga sprawia, że klęska ojczyzny jest kwestią...

Podobne wypracowania