Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francois Villon „Wielki Testament” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francois Villon najbardziej znany jest ze swojego kontrowersyjnego dzieła pt.: „Wielki Testament”. Jest to zabytek niezwykle ciekawy, gdyż powstały pod piórem osoby, która nie zajmowała się literaturą na co dzień, co więcej – była personą z półświatka trudniącą się najbardziej niegodziwymi zajęciami, jakie można było sobie wyobrazić w średniowieczu. Mimo to, coś sprawia, ze pałamy do tego awanturnika sympatią, a jego dzieje czytamy z zainteresowaniem i nutką nostalgii.

Kolejną nowością jest podmiot liryczny, który nie pochodzi z wyższych warstw społecznych, nie jest osobą dostojną czy poważaną. Pierwszy raz do literatury wprowadzony zostaje bohater nie tylko przeciętny, ale pochodzący z półświatka! Do tej pory jedna z kardynalnych zasad pisarstwa mówiła o konieczności opisywania przygód postaci, których życie byłoby godne naśladowania i znaczyło wiele, słowem – takich, o których warto pisać. Villon bez jakichkolwiek kompleksów wprowadza postać zwyczajną, grzeszną, pospolitą.

Kluczem do zrozumienia przekazu Villona są uczucia oraz emocje, których autor nie szczędzi na kartach swojego „Wielkiego testamentu”. Jest to rozprawa ze swoim życiem obfitująca we...

Podobne wypracowania