Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tartuffe - charakterystyka. Molier „Świętoszek”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tartuffe jest jednym z głównych bohaterów komedii Moliera. Mimo, iż pojawia się dopiero w III akcie, za sprawą licznych wzmianek i odniesień czynionych przez inne postaci, ciągle odczuwa się jego obecność.

Tak więc, przychodzi nam długo czekać, zanim osobiście poznamy Tartuffe’a. Przez pierwsze dwa akty jest on charakteryzowany zarówno przez jego zwolenników, jak i przeciwników. Dzięki temu możemy przyjrzeć się tytułowej postaci z różnych stron.

Jest przebiegły i bezczelny. Udając niezwykle pobożnego chrześcijanina, udaje mu się zaskarbić względy pana domu - Orgona oraz jego matki, pani Pernelle. Wierzą oni bezgranicznie we wszystko, co mówi, oraz traktują jego uczynki jako przejawy cnoty i pobożności.

Tartuffe obnosi się ze swoją pokorą. Daje jałmużnę ubogim, leży krzyżem na posadzce kościoła i modli się żarliwie tylko wtedy, kiedy ktoś może to dostrzec. Chce być uznawanym za pobożnego, dlatego w ważnych momentach, udaje skromność, by nikt nie miał wątpliwości, co do jego natury.

Słabe jednostki, takie jak Orgon, czy jego matka, dają się złapać w jego sidła - bezkrytycznie wierzą w jego świątobliwość i dobre intencje, nie zważając na przejawy świeckości jego życia - obżarstwo, nieżałowanie sobie...

Podobne wypracowania