Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o czarodziejskim młynku - streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dawno temu wody w polskim morzu nie były słone, tylko słodkie, jak te w rzekach i jeziorach. Wydarzyło się jednak coś, co sprawiło, że dzisiaj morze jest słone.

Na południu Polski, w Wieliczce była kopalnia soli. Mieszkał tam samotny Solny Dziadek. Każdego dnia pracował w grotach i wydobywał sól. Miał pewną tajemnicę. Posiadał cudowny młynek, który wyczarowywał sól. Wystarczyło powiedzieć zaklęcie, a korbka sama zaczynała się kręcić. Potem jednak trzeba było zatrzymać młynek, również poprzez zaklęcie. Dziadek nikomu nie mówił o tym niesamowitym przedmiocie i spokojnie pracował w kopalni. Pewnego razu przyszedł do niego mały, zapłakany chłopiec - Pietrek. Bał się wrócić do domu, ponieważ owieczka, której pilnował zastała zagryziona przez wilka. Nie miał rodziców, a jego gospodarz był złym człowiekiem. Solny Dziadek zaprosił Pietrka do groty i zaproponował wspólną pracę. Chłopiec ucieszył się i został. Dobrze im się żyło razem. Wydobywali sól, rozmawiali i śpiewali piosenki. Ale Dziadek martwił się, bo chłopiec nie potrafił czytać ani pisać. Któregoś dnia oznajmił Pietrkowi, że wysyła go do miasta, aby się czegoś nauczył. Wtedy też pokazał mu czarodziejski młynek i powiedział zaklęcia. Sól...

Podobne wypracowania