Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - tragizm Józefa K.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef K. z góry zostaje skazany na śmierć, prawdopodobnie wyrok sądowy jest znany już przed jego aresztowaniem. To sprawia, że bohater musi ponieść klęskę. Jego losy są z góry przesądzone. Pod tym względem jego sytuacja przypomina konflikt tragiczny. Proces Józefa K. nie może się zakończyć uniewinnieniem, choć nie popełnił on żadnego przestępstwa. W swych zmaganiach z wymiarem sprawiedliwości jest on samotny i skazany wyłącznie na siebie.

Sytuacja Józefa K. nie jest klasycznym przykładem konfliktu tragicznego, ponieważ bohater nie staje przed dylematem moralnym. Nie musi dokonywać wyboru. Jedynym wyborem jest bierność lub działanie. Przekonany o swojej niewinności Józef K. podejmuje różne kroki, mające uwolnić go od oskarżeń. Tragizm jego położenia polega na tym, że cokolwiek zrobi, pozostanie bez znaczenia. Gdyby jego proces toczył się zgodnie z prawem, miałby szanse odeprzeć stawiane mu zarzuty. Jednak postępowanie w jego sprawie to farsa, w której on jest zwykłą marionetką. 

Bohater od początku jest samotny i pozbawiony pomocy. Faktem jest, że Józef K. sam wybrał swoją samotność. Nie miał przyjaciół ani rodziny jeszcze przed aresztowaniem. Nie można więc powiedzieć, że bliscy go opuścili...

Podobne wypracowania