Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Horacego - filozofia, motywy w „Pieśniach” Horacego. Opracowanie zagadnienia

„Pieśni” Horacego, inaczej nazywane „Odami”, stanowią jeden z najświetniejszych zabytków starorzymskiej liryki. Wiersze te, mające bardzo regularną budowę (stałe miejsce średniówki oraz jednakowa ilość zgłosek w jednym wersie), opiewają rozmaite tematy. Są wśród nich utwory sławiące dobrą zabawę, są takie, które zmuszają do refleksji nad życiem doczesnym, znajdziemy również wiersze autotematyczne, mówiące o roli pisarza w świecie, nie brakuje wśród nich również ód o tematyce erotycznej.

Czerpiąc ze wzorców zaproponowanych przez starożytnych Greków, Horacy hołdował filozofii stoickiej oraz epikurejskiej. Stoicyzm nakazywał zdystansowanie się do świata i prowadzenie życia z dala od namiętności, które mogłyby zachwiać równowagę wewnętrzną człowieka.

Według Horacego, człowiek powinien dążyć do harmonii w każdej dziedzinie swojego życia, a na miejscu złudnych namiętności postawić rozum, który jest podstawowym warunkiem cnoty, ta zaś nieodłączną towarzyszką szczęścia. Wzorcowym przykładem człowieka szczęśliwego był mędrzec, który wyzbył się wszelkich namiętności, żyje zgodnie z naturą, dzięki czemu jest wewnętrznie wolny.

Kolejną filozofią...

Podobne wypracowania