Ponadczasowy charakter mądrości króla Salomona. Opowieść o dwóch kobietach i dziecku
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Salomon był synem Dawida i po jego śmierci, będąc jeszcze młodzieńcem, objął we władanie królestwo Izraela. Ożenił się z córką faraona, dzięki czemu jego państwo zawarło trwały sojusz z Egiptem, mogąc odtąd w spokoju budować swoją potęgę i sławić Boga tak, jak Najwyższy nauczył Izraelczyków za pośrednictwem Mojżesza.
Salomon udał się wtedy na wyżynę w Gibeonie, by tu złożyć ofiary i modlić się w spokoju; we śnie nawiedził go Bóg zapowiadając, że podaruje mu to, czego sobie zażyczy. Biblijny bohater poprosił wówczas o dar mądrości i rozróżniania dobra od zła, tak, by mógł roztropnie sądzić swój lud i prowadzić go ku światłości. Panu spodobało się, że król nie prosi ani o bogactwo, ani długie życie, lecz dar, dzięki któremu lepiej będzie służył swoim braciom, dlatego też, prócz obietnicy uczynienia go najmądrzejszym wśród ludzi obdarował go również i tym, o co Salomon nie poprosił w swej roztropności.
Zaraz po powrocie z Gibeonu do Jerozolimy król dał się poznać jako człowiek wielkiego intelektu przy rozsądzaniu sporu dwóch nierządnic, które spierały się o prawo do nowo narodzonego dziecka. Jedna z nich opowiedziała, iż obie urodziły w tych samych dniach, jednak syn jej rywalki umarł w nocy po tym, jak przygniotła go w czasie snu. Kobieta miała wówczas wykraść zdrowe dziecko nierządnicy mieszkającej w tym samym domu, pozostawiając u jej boku martwego noworodka. Obie kobiety upierały się przy swoim prawie do dziecka przekrzykując się tak długo, aż Salomon rozkazał swoim sługom przynieść miecz, rozciąć chłopca na połowę i podzielić go w ten sposób pomiędzy domniemane matki. Pierwsza z nierządnic przestraszyła się wówczas i jęła przekonywać króla, by zaniechał takiego czynu, woląc oddać syna innej kobiecie, niż skazywać go na śmierć; druga zaś uznała takie rozwiązanie za korzystne, dziecko miało bowiem dostać się albo jej, albo żadnej z nich.
Po takich reakcjach Salomon poznał, iż prawdziwą matką jest pierwsza z kobiet, ta bowiem – jak każda rodzicielka – potrafi zapomnieć o własnych marzeniach, ambicjach i potrzebach, pragnąc przede wszystkim dobra swego dziecka. Druga zaś pragnęła jedynie ukryć przed światem własne zaniedbania i nieroztropność, jakie doprowadziły do śmierci jej syna, nie zależało jej więc na losie dziecka, które w rzeczywistości nie było jej w żaden sposób bliskie. Dzięki zrozumieniu istoty matczynej miłości Salomon mógł więc z łatwością rozsądzić spór bez arbitralnych wyroków i ryzyka popełnienia pomyłki, do jakiej mogłoby doprowadzić tradycyjne śledztwo, dostarczając pozornych dowodów przemawiających na korzyść samozwańczej matki. Król pozwolił przemówić ludzkiej naturze, uznając jej głos za najbardziej autorytatywnego sędziego w kwestii prawa do rodzicielstwa.
Podobne wypracowania do Ponadczasowy charakter mądrości króla Salomona. Opowieść o dwóch kobietach i dziecku
- Krzysztof Kamil Baczyński „Psalm 2. o krzyżu” - interpretacja i analiza wiersza
- Seweryna Szmaglewska - biografia, życiorys
- Francesco Petrarka „Sonet 61” - interpretacja i analiza sonetu
- „Don Kichot z La Manczy” - Don Kichot - najsmutniejsza ze wszystkich książek?
- Vladimir Nabokov - biografia, życiorys
- Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Ernesta Nemeczka
- Fantastyka w poezji Bolesława Leśmiana na przykładzie utworów „Dusiołek” oraz „Trupięgi”
- Pieśni wajdeloty - interpretacja. Opracowanie fragmentu „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza
- Daniel Naborowski „Krótkość żywota” - interpretacja i analiza wiersza
- „Życie to dziwny prezent, na początku się je przecenia (…), potem się go nie docenia (…). W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, a tylko pożyczka i próbuje się na nią zasłużyć” - oceń słuszność cytatu. „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitt
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - sen o Polsce czy sąd nad Polską? Wypracowanie
- Platon „Fedon” – streszczenie skrótowe dialogu
- Albert Camus „Dżuma” - Różne postawy człowieka wobec zła. Opracowanie
- Impresjonizm a ekspresjonizm - porównanie
- Adam Mickiewicz „Upiór” - interpretacja, opracowanie
- Schopenhaueryzm - charakterystyka. Artur Schopenhauer i jego filozofia
- Stanisław Staszic - biografia, życiorys
- Twórczość Horacego - filozofia, motywy w „Pieśniach” Horacego. Opracowanie zagadnienia
- Homer - biografia, życiorys
- Cyprian Kamil Norwid „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Szopena” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy