Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vladimir Nabokov - biografia, życiorys

Vladimir Nabokow jest rosyjskim pisarzem żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1899 roku w Sankt Petersburgu w arystokratycznej rodzinie. Dzieciństwo Nabokov spędza w Rosji, jednak już w latach jego wczesnej młodości rodzina udaje się w podróż po Europie Zachodniej. Vladimir Nabokov studiuje na uniwersytecie w Cambridge (przedmiotem jego zainteresowań staje się romanistyka i slawistyka). W kolejnych latach pisarz mieszka w Niemczech, a dokładniej - w Berlinie.

W 1925 roku Vladimir Nabokov żeni się z Verą Slonin, z którą przeprowadza się do Paryża. Po kilkunastu latach, małżeństwo przenosi się do Stanów Zjednoczonych. W USA pracuje w muzeum oraz jako profesor wykłada literaturę. W Stanach Zjednoczonych powstają jego najwybitniejsze powieści, pozwalające mówić o Nabokowie jako o jednych z najbardziej utalentowanych pisarzy zarówno literatury rosyjskiej, jak i angielskiej.

W roku 1953 zostaje wydana powieść „Dar”. Jest ona szczególna, albowiem jest to ostatnie dzieło Nabokova napisane w języku rosyjskim. Akcja powieści dzieje się w Berlinie w latach dwudziestych; opowiada ona o losach początkującego pisarza i poety, Konstantego Fiodorowicza. Innymi rosyjskojęzycznymi dziełami Nabokova są m. in.: „Maszeńka” (1926), „Król, dama, walet” (1928), „Rozpacz” (1934) czy „Zaproszenie na egzekucję” (1936).

W 1955 roku w Paryżu ukazuje się powieść, która przyniosła Vladimirowi Nabokovowi światową sławę. Pisana niemalże dekadę „Lolita” porusza tematykę pedofilii. Powieść opowiadająca o zafascynowanym małoletnią dziewczynką mężczyźnie, jest napisana kunsztownym i wyrafinowanym stylem. Obok fabuły Nabokov precyzyjnie opisał w niej panoramę społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, a także zwrócił uwagę na sposób, w jaki należy przedstawiać kobiety na łamach literatury. Powieść ta została napisana przez rosyjskiego pisarza po angielsku. W kolejnych latach powstają takie powieści anglojęzyczne jak: „Pnin” (1957), „Blady ogień” (1962) czy „Patrz na te arlekiny” (1974). Pisarz umiera w 1977 roku w Szwajcarii. W tym państwie Nabokov mieszkał - w raz z rodziną - od 1961 roku.

Podobne wypracowania do Vladimir Nabokov - biografia, życiorys