Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Maxwell Coetzee - biografia, życiorys

John Maxwell Coetzee urodził się w Kapsztadzie dnia 9 lutego 1940 roku. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Ojciec pisarza był prawnikiem, matka pracowała jako nauczycielka. Jego rodzice nie byli rdzennymi mieszkańcami Afryki. Rodzina ze strony ojca pochodziła z Holandii, a osiedliła się na kontynencie afrykańskim prawdopodobnie około XVII wieku. Jeśli chodzi o matkę Johna, jej rodzina pochodziła z Polski. Pradziadek kobiety, Baltazar Dubiel, przybył do Afryki z małej miejscowości Czarnylas. Był polskim emigrantem.

Pisarz swoje dzieciństwo spędził głównie w Kapsztadzie oraz Worcester. Jest bardzo dobrze wykształcony. Edukację rozpoczął w katolickiej prywatnej szkole Saint Joseph’s College, znajdującej się na przedmieściach jego rodzinnego miasta. Kolejny etap edukacji to studia na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Ukończył na nim matematykę i filologię angielską. Studia zakończył w roku 1961.

Mając ponad dwadzieścia lat pisarz przeprowadził się do Europy, a dokładnie – do Londynu. Wykorzystywał tu swoje możliwości i umiejętności związane z jego ścisłą i analityczną naturą. Rozpoczął pracę w dużej firmie IBM na stanowisku programista komputerowy. Nadal się uczył, a efektem jego pracy było obronienie, w roku 1963, tytułu magistra. Porzucił pracę w londyńskiej firmie i postanowił pogłębiać swoją wiedzę o literaturze. Uzyskał tytuł doktora na jednym z amerykańskich uniwersytetów – University of Texas w Austin. Doktorat otworzył mu drogę na amerykańskie uczelnie. Od roku 1971 Coetzee nauczał o literaturze i języku angielskim młodzież studiującą w University w Buffalo, The State University of New York, a także w Republice Południowej Afryki na University of Cape Town.

Jako że pozostanie w Stanach Zjednoczonych nie było dla pisarza komfortowe, gdyż nie mógł starać się nawet o rezydenturę (ze względu na swoje poglądy dotyczące polityki amerykańskiej), postanowił osiedlić się w Australii. Tak też się stało w roku 2002. Kontynent ten przyjął pisarza z otwartymi ramionami i w roku 2006 uzyskał on australijskie obywatelstwo.

Coetzee dwukrotnie odwiedził kraj swego prapradziadka ze strony matki. Pierwsza wizyta pisarza w Polsce miała miejsce w roku 2000. Zaprosił go profesor Zbigniew Białas (Uniwersytet Śląski). Drugą wizytę do kraju przodków pisarz odbył sześć lat później (rok 2006). Była to podróż sentymentalna. Odwiedził wieś Czarnylas oraz okoliczne miejscowości, z którymi rodzina przodka była związana. Również więcej czasu poświęcił swoim polskim czytelnikom. Spotkał się z nimi w stolicy i w Krakowie.

John Maxwell Coetzee jest osobą wykształconą, a wręcz wybitną w swojej dziedzinie. Stanowi wielki autorytet. Potwierdzeniem tego są honorowe doktoraty, które otrzymał na wielu uczelniach w różnych zakątkach świata. Jeśli chodzi o jego twórczość literacką, to również ona został doceniona. Dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia to Booker (którego pisarz otrzymał aż dwa razy, co udało się jedynie jeszcze jednemu twórcy – Peterowi Careyowi). Drugą nagrodą, którą pisarz otrzymał w roku 2002, była Literacka Nagroda Nobla. Oczywiście, nie są to wszystkie wyróżnienia, jakimi uhonorowano twórczość południowoafrykańskiego pisarza, jednak te są najbardziej prestiżowymi i zapewne przyćmiewają swym blaskiem pozostałe, których Coetzee zgromadził bardzo wiele.

Polscy czytelnicy mogą sięgnąć po takie pozycje autora jak np. „Czekając na barbarzyńców”, „Mistrz z Petersburga” czy „Hańba”.

Podobne wypracowania do John Maxwell Coetzee - biografia, życiorys