Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Upiór” - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Upiór” autorstwa Adama Mickiewicza to wzruszająca historia nieszczęśliwej miłości. W piękny, lecz zarazem dramatyczny, sposób autor ukazuje nam oblicze nieszczęśliwej miłości. Jak bardzo może cierpieć człowiek, który zazna tego uczucia i – jak się okazuje – jego męki niekoniecznie kończą się wraz z końcem ziemskiego życia, ale mogą trwać także po śmierci.

Tytułowy upiór to zjawa pokutująca za popełniony przez siebie grzech ciężki, a mianowicie odebranie sobie życia. Z tego powodu nie może on zaznać wiecznego szczęścia, lecz błąka się w nieskończoność, cierpiąc za swój straszny czyn. W chwili jego popełnienia był on młodym mężczyzną, który nieszczęśliwie się zakochał. Nie mógł jednak wyznać miłości swojej wybrance, dlatego niewyobrażalnie cierpiał z tego powodu. Postanowił więc podjąć ostateczną decyzję i zakończyć swoją męczarnie. Jednakowoż jego późniejszy los wcale nie jest lepszy. Zawieszony pomiędzy dwoma światami, co roku powstaje z grobu w Dzień Zaduszny, by na nowo przeżywać to, od czego tak bardzo chciał uciec. Snuje się wtedy po ziemi jako upiór. Jest to kara za zuchwały czyn, który popełnił. Sam zdaje sobie doskonale sprawę, jakiego okropieństwa się dopuścił i...

Podobne wypracowania