Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Szopena” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Norwid wiele ze swych wierszy poświęcił znanym postaciom i ich dziełom. W utworach takich jak „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” czy „Do obywatela Johna Brown” poeta rozważa rolę wybitnej jednostki w świecie. Do tej grupy można zaliczyć także „Fortepian Szopena” i „Bema pamięci żałobny rapsod”. Oba wiersze przedstawiają sylwetki wybitnych osób oraz refleksje nad percepcją ich wkładu w kulturę i historię przez przyszłe pokolenia.

„Fortepian Szopena” i „Bema pamięci żałobny rapsod” łączy pewien zamysł poetycki, mianowicie ukazanie nieśmiertelności dzieła człowieka wybitnego. Kiedy umiera twórca czy bohater, jego część pozostaje nadal żywa w świecie. W „Fortepianie Szopena” Norwid wyszedł od przywołania swych ostatnich wizyt u kompozytora. Są to spotkania, nad którymi ciąży widmo śmierci. Norwid zwraca się do nieżyjącego przyjaciela: „Byłem u Ciebie w dni te, przedostatnie”. Część opisowa utworu dotyczy tych „przedostatnich” dni kompozytora. W wierszu „Bema pamięci żałobny rapsod” punktem wyjścia jest pogrzeb bohatera. Norwid opisuje pełen powagi i namaszczenia obrzęd pogrzebowy. Nie jest to realistyczny opis pochówku generała,...

Podobne wypracowania