Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ian Fleming - biografia, życiorys

Ian Lancaster Fleming to angielski pisarz żyjący w XX wieku. Urodził się w 1908 roku w Londynie. Popularność zawdzięcza serii kryminałów, w których głównym bohaterem był James Bond.

Ian Fleming pochodził z zamożnej, zdolnej rodziny – jego starszy brat był popularnym autorem książek podróżniczych. Już od czasów studiów na Uniwersytecie Monachijskim związany był z brytyjskim wywiadem wojskowym, który traktował jako nieustanną inspirację w swoich powieściach. W trakcie II wojny światowej pracował jako asystent dyrektora wywiadu marynarki wojennej.

Fleming powieści pisał w trakcie zimowych wakacji spędzanych na Jamajce. Tam, podczas dwóch miesięcy zasłużonego urlopu w redakcji „Sunday Timesa”, co roku powstawała kolejna powieść o perypetiach James Bonda. Pierwsza, zatytułowana „Casino Royale”, została wydana w 1953 roku. W sumie zostało wydanych dwanaście powieści. Druk przerwała nagła śmierć pisarza na zawał serca, która nastąpiła w Cantenbury w 1964 rok. Ian Fleming zmarł jako uznany i ceniony twórca będący u szczytu swojej popularności. Ukazały się m. in. takie powieści jak „Żyj i pozwól umrzeć”, „Pozdrowienia z Rosji”, „Doktor No”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.

Pisząc książki czytane przez miliony czytelników, Fleming przelewał na papier swoje własne doświadczenia i zamiłowania. Odzwierciedlenie na kartach powieści znajdują liczne podróże, zainteresowanie wywiadem wojskowym i doświadczenie wyniesione z pracy, ukochanie pięknych kobiet, wykwintnego jedzenia, szybkich samochodów i hazardu. Charakterystyka Jamesa Bonda wydaje się powielać zasadnicze cechy autora powieści.

Seria powieści, w których głównym bohaterem jest James Bond została sfilmowana. Pierwsza ekranizacja miała miejsce w 1962 roku – filmy cieszą się niegasnącą popularnością wśród starszych i młodszych odbiorców. Ian Fleming jest również autorem, wydanej w 1964 roku książki dla dzieci zatytułowanej „Chitty Chitty Bang Bang”. Napisana dla syna, znalazła uznanie i wzbudziła podziw wśród czytelników. Książkę zekranizowano i przedstawiono na scenie teatralnej, ale nie była w stanie przebić sukcesu serii opowiadań z Jamesem Bondem.

Podobne wypracowania do Ian Fleming - biografia, życiorys