Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - śmieszy czy przeraża?

Książka George’a Orwella pod tytułem „Folwark zwierzęcy” jest książką poważną, z której wyraźnie możemy odczytać jednoznaczne intencje i poglądy autora. Książka ta powstała jako przestroga przed skrajnymi przekonaniami - głównymi systemami ścierającymi się na kartach powieści są system totalitarny oraz rozpowszechniona przez Snowballa, nierealna utopia.

Autor w niezwykle obrazowy sposób pokazuje możliwość podążania ścieżkami zarówno tego, jak i tego poglądu politycznego. Utopia sprowadza stagnację, totalitaryzm zabiera wolność i człowieczeństwo. Z pewnością przed tymi sposobami życia w społeczeństwie przestrzega autor „Folwarku zwierzęcego” - George Orwell.

Dla większej obrazowości pokazuje, co oznacza wybór systemu totalitarnego. Jest to przerażający wybór. Dochodzi do całkowitego wyparcia podstawowych zasad demokracji zamkniętych w siedem przykazań stworzonych przez wszystkie zwierzęta:

"1. Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem.
2. Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem.
3. Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania.
4. Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku.
5. Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu.
6. Żadne zwierzę nie zabije innego.
7.Wszystkie zwierzęta są równe."

Z czasem w sposób niemal groteskowy każda z zasad zostaje groteskowo przekształcona i przeinaczona:

"1. Cztery nogi dobrze, dwie nogi lepiej.
4. Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku z prześcieradłem.
5. Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu bez umiaru.
6. Żadne zwierzę nie zabije innego bez powodu
7.Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze."

Przeraża to, z jaką łatwością człowiek będący u władzy przedstawiany przez autora w książce zmienia, przeinacza całą otaczającą rzeczywistość według własnych zachcianek, widzimisię. Nikt się nie może temu sprzeciwić z powodu strachu skutecznie blokującego wszelkie zaczątki rodzącego się buntu. George Orwell w przerażający sposób uświadamia człowiekowi, że jego losem sterować może absolutnie każdy - jeżeli jest silniejszy, ma przeważającą władzę.

Sytuacja człowieka w system i totalitarnym jest niekorzystna. Człowiek jako jednostka nie istnieje, zostaje zepchnięty na sam dół marginesu społecznego. Życie przestaje się już zupełnie liczyć, najważniejsze staje się teraz uzyskanie przewagi nad tym słabszym. Władza nie dba, ani nie troszczy się o społeczeństwo państwa totalitarnego. Zwierzęta otrzymują takie racje żywnościowe - minimalne, na tyle aby zaspokoić pierwszy głód i jako tako utrzymywać się na nogach.

Najbardziej drastyczną sytuacją która może przerazić czytelnika to moment, w którym stary, przepracowany koń imieniem Boxer zostaje ranny podczas wykonywania swoich obowiązków. Wiedząc, że koń długo nie pożyje, knur Napoleon decyduje się go oddać do ubojni koni. W ten okrutny sposób będący przy władzy pozbywają się już niepotrzebnych, starych i nieużytecznych zwierząt. Przydatni są tylko ci, którzy mogą wspomóc państwo swoją pracą.

Przypowieść George’a Orwella pełna alegorii i symboli przeraża, w żadnym wypadku nie śmieszy, jeżeli rozumie się jej głębokie przesłanie, uniwersalną prawdę, choć mogłaby to być satyra na państwo rządzone w sposób totalitarny. Odkrywając symbol, odkrywamy jednocześnie, że napisany przez George’a Orwella „Folwark zwierzęcy” jest o ludziach. Przeraża ujęty w książce realizm wydarzeń, niemal ma się wrażenie, że to ludzie są głównymi bohaterami tej lektury.

„Folwark zwierzęcy” to przypowieść przerażająca. Przeraża, a przede wszystkim ostrzega potencjalnego czytelnika przed systemem totalitarnym oraz nierealną jak na te czasy utopią. Powiedziałabym, że książka George’a Orwella jest ostrzeżeniem wystosowanym do możnych tego świata.

Podobne wypracowania do George Orwell „Folwark zwierzęcy” - śmieszy czy przeraża?