Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abraham Lincoln - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Abrahama Lincoln, ur. 12 lutego 1809 roku w hrabstwie Hardin, w stanie Kentucky, zmarł 15 kwietnia 1865 roku w Waszyngtonie. Zmarł śmiercią tragiczną w czasie swojej kadencji prezydenckiej postrzelony w głowę przez swojego zagorzałego przeciwnika - Johna Wilkesa Bootha. Abraham Lincoln urodził się jako syn niezbyt zamożnych farmerów - Thomasa i Nancy Lincolnów.

Kilkanaście lat swojego życia spędził jako farmer i sklepikarz. Potem przeniósł się do Illinois, gdzie zarabiał na życie jako prawnik. W 1842 roku poznał i ożenił się z zamożniejszą od niego Mary Ann Todd, córką Roberta Smitha Todda i Elizy Parker. W ciągu dwóch lat 1847 - 1849 był przedstawicielem stanu Illinois w kongresie. Na niedługo powrócił do pracy w charakterze adwokata, powrócił jednak do polityki w czasach ustawy o Kansas i Nebrasce (dotyczącej zaprowadzenia niewolnictwa). Momentem przełomowym w karierze Abrahama Lincolna była słynna debata z roku 1858 ze Stephanem Douglasem o miejsce w senacie. Dysputa ta dała mu nie tylko potrzebny rozgłos i sławę, ale i nowe możliwości, dzięki którym w dwa lata później został najpoważniejszym kandydatem republikanów na fotel prezydenta.

W roku 1860 wygrał właśnie wybory prezydenckie i został...

Podobne wypracowania