Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Trocki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lew Dawidowicz Trocki - rewolucjonista rosyjski, urodził się 7 listopada 1879 roku w Janówce. Był pochodzenia żydowskiego, wywodził się z chłopskiej, ateistycznej rodziny, na świat przyszedł jako piąty z ośmiorga dzieci. Uczył się w szkole im. Św. Pawła w Odessie. Chciał kontynuować naukę studiami matematycznymi, ale porzucił te plany na rzecz zaangażowania w rosyjski ruch robotniczy. Wraz z żoną, Aleksandrą Sokołowską oraz grupą przyjaciół zainicjował powstanie Południoworosyjkiego Związku Robotniczego. W 1898 roku doszło do rozwiązania organizacji wskutek jej wykrycia oraz aresztowania jej członków. Rok później Lew Trocki został skazany na zesłanie na Syberię. Tam przebywał w miejscowości Ust’-Kut w okolicach jeziora Bajkał.

Udało mu się zorganizować ucieczkę, do której doszło 1902 roku. Udał się do Europy zachodniej, podróżując na fałszywym paszporcie wystawionym na nazwisko Trocki. Zatrzymał się w Londynie, gdzie spotkał Włodzimierza Lenina. Pod wpływem tego działacza, który dostrzegł w Trockim potencjał, został współredaktorem „Iskry”, organu Socjaldemokratycznej Partii Rosji. Współpraca tych dwóch aktywistów zakończyła się stosunkowo szybko z powodu konfliktów na...

Podobne wypracowania