Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Amadeo Modigliani - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Amadeo Modigliani urodził się 12 lipca 1884 roku we Włoszech, w toskańskim mieście Livorno na wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Był pochodzenia żydowskiego. Miał troje starszego rodzeństwa.

Od najmłodszych lat prześladowały go problemy zdrowotne: przeszedł zapalenie opłucnej,  latami zmagał się z objawami gruźlicy. W czasie zimy matka wywoziła go w cieplejsze rejony: do Florencji, Rzymu, Neapolu i Wenecji. Amadeo, pieszczotliwie nazywany przez rodzinę Dedo, zrezygnował z edukacji z powodu ciągot do malarstwa oraz nieustannych zmagań ze słabym zdrowiem. Od 1898 roku za zgodą matki zaczął pobierać lekcje rysunku od Guglielma Micheliego. Od 1902 roku uczęszczał do Szkoły Aktu Giovanniego Fattoriego. Porzuciwszy tę placówkę, kontynuował naukę malarstwa w weneckiej Szkole Aktu. Tutaj powstały jego pierwsze przedstawienia widoków ulicy.

Po przeprowadzce do Paryża w 1907 roku wpadł w kręgi bohemy paryskiej, eksperymentował z narkotykami, sięgał po alkoholu. Mimo znajomości z takimi osobowościami jak Pablo Picasso, Diego Riwiera czy Guillaume Apollinaire nie ulegał cudzym wpływom – jego sztukę cechował mocno zindywidualizowany wydźwięk, nie można było zidentyfikować jej z jakimkolwiek ówczesnym ruchem artystycznym. Jedynie inspiracja Paulem Cezanne...

Podobne wypracowania