Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bunt gen. Lucjana Żeligowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W czasie wojny polsko-bolszewickiej, w roku 1920, doszło do porozumienia władz Rosji i Litwy. Będący w natarciu bolszewicy zdecydowali się podpisać pokój z Litwinami i przekazać prawo do zajęcia Wileńszczyzny. Tak tez wkrótce się stało – Litwini, w czasie, gdy Polacy skupili się na obronie przez komunistami, 12 lipca, zagarnęli Wilno oraz Suwalszczyznę. Manewr ten, bardzo sprytnie przemyślany przez bolszewików, nie odciągnął jednak uwagi wojska polskiego, które rozsądnie trzymało się planów obronnych.

Odzyskanie miasta, które zamieszkane było głównie przez ludność pochodzenia polskiego, stało się kwestią priorytetową zaraz po zakończeniu konfliktu z armią Lenina. Sytuacja wymagała jednak obrania specjalnej taktyki. Ze względu na mocarstwa zachodnie i zobowiązania, jakich trzymać musiał się polski rząd, operacja ta nie mogła być w pełni jawna.

Plan opracowany przez Marszałka bazował na militarno-politycznym podstępie. 7 października Piłsudski zdecydował się zawrzeć z Litwinami umowę o tymczasowej linii demarkacyjnej, ale już dzień później zlecił gen. Lucjanowi Żeligowskiemu, dowódcy dywizji litewsko-białoruskiej (liczyła 14 tyś żołnierzy plus ochotnicy), upozorowanie „buntu”. 9 października...

Podobne wypracowania