Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Wojtkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie da się pomylić malarstwa Witolda Wojtkiewicza z żadnym innym. Jest ono na tyle charakterystyczne, że nawet amatorzy są w stanie bez trudu rozpoznać styl tego polskiego malarza. Naiwne, bajkowe postaci malowane niby rączką dziecka na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, jakby kreowane były właśnie dla najmłodszych, są to jednak pozory. Malarstwo Wojtkiewicza przesiąknięte jest głęboką melancholią, czasem pesymizmem, czasami nawet okrucieństwem.

Fantastyka, która wyziera z dzieł młodo zmarłego artysty, kojarzy się z poetyką dziwnego snu, a nawet koszmaru, tajemnicze postaci natomiast przypominają osoby stworzone przez Brunona Schulza czy Bolesława Leśmiana, swą estetyką zbliżają się także do płócien Witkacego.

Nie da się Wojtkiewicza zaklasyfikować do jednego stylu malarskiego. Jako że urodził się w 1879 roku, zaliczany jest do przedstawicieli Młodej Polski, jednak sam styl artysty sytuuje się gdzieś na pograniczu symbolizmu, ekspresjonizmu oraz surrealizmu.

Wojtkiewicz nie pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojciec był urzędnikiem i z racji swoich praktycznych zainteresowań nie pochwalał rozwijania artystycznego talentu przez syna, matka natomiast zajmowała się wychowywaniem licznego potomstwa. Warszawiak z urodzenia, uczył się najpierw...

Podobne wypracowania