Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Zamoyski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Zamoyski – właściwie Jan Sariusz Zamoyski urodził się 19 marca 1542 roku w Skokówce (wieś w województwie lubelskim), a zmarł w roku 1605. Był polskim magnatem, szlachcicem pochodzącym z rodziny o tradycjach kalwińskich.

Jego ojciec, Stanisław, był kasztelanem chełmskim, natomiast jego matka – Anna Herburtówna z Miżyńca, zajmowała się domem. Kształcił się między innymi w Krasnymstawie, Paryżu, Strasburgu i Padwie. W Padwie zatrzymał się na dłużej, gdyż rozpoczął tam pracę jako rektor akademii padewskiej. Zmienił wiarę na chrześcijaństwo.

Spośród jego zainteresowań, najważniejsza była polityka. Dzięki swoim koneksjom i zdobytemu starannemu wykształceniu, udało mu się dostać na dwór królewski Zygmunta II Augusta. Od razu otrzymał wysokie stanowisko osobistego sekretarza króla. Przyjaźnił się z Hieronimem Ossolińskim – kalwinem, kasztelanem sandomierskim. Podobno miał istotny wpływ na powstanie i przeforsowanie ustawy o elekcji viritim, według której o tym, kto zostanie nowym władcą miała decydować bezpośrednio cała szlachta. Ustawę przegłosowano i uchwalono 6 stycznia 1573 roku. Prowadził zdecydowaną politykę sprzeciwu wobec obcych rodów, które chciały przejąć władzę w Rzeczypospolitej...

Podobne wypracowania