Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław z Szamotuł - biografia, życiorys

Wacław Szamotulski urodził się prawdopodobnie około roku 1524 w Szamotułach. Ze względu na niewielką ilość źródeł historycznych, podaje się tę datę w przybliżeniu.

O dzieciństwie kompozytora nie wiadomo prawie nic. Naukę rozpoczął w Poznaniu, gdzie studiował w Collegium Lubranscianum. Była to szkoła wyższa założona przez Jana Lubrańskiego. W 1538 przeniósł się do Krakowa i pobierał nauki na Akademii Krakowskiej. Po skończeniu studiów bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i politycznym. Nie zajmował się jedynie muzyką, choć w między czasie tworzył i komponował. W latach 1545-1547 pełnił funkcję sekretarza u kasztelana Hieronima Chodkiewicza. Zajmował się wówczas sprawami urzędowymi oraz kancelaryjnymi. Jego ogromnym sukcesem była posada na dworze króla Zygmunta Augusta. W 1547 roku Wacław został jego osobistym śpiewakiem i kompozytorem. Kilka lat później rozpoczął pracę w zespole dworskim księcia Mikołaja Radziwiłła. Przebywał tam prawdopodobnie aż do śmierci. Prywatnie był zwolennikiem kręgu protestanckiego, a w wieku dojrzałym przeszedł na kalwinizm.

Wacław z Szamotuł uważany jest do dziś za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, czasami porównuje się go nawet do Fryderyka Chopina. Przede wszystkim tworzył utwory wielogłosowe – zarówno świeckie, jak i religijne. Zainteresowany był również poezją i literaturą, dlatego komponował muzykę do znanych już tekstów. Warto dodać, iż sam także pisywał poezję, ale muzyka przyniosła mu znacznie większą sławę.

Wacław z Szamotuł w swojej pracy muzycznej stosował technikę kontrapunktu, a wzorem dla niego byli muzycy ze szkół niderlandzkich. Do naszych czasów nie przetrwały niestety wszystkie utwory kompozytora. Wśród zachowanych i najbardziej znanych znajdują się między innymi: motety (formy wokalne lub wokalno-instrumentalne), pieśni oraz psalmy. Najsławniejsze tytuły to: „Modlitwa, gdy dziatki spać idą”, „Błogosławiony człowiek”, „Pieśń o narodzeniu Pańskim” czy też „Powszednia spowiedź”. Badacze jego twórczości uznają, że dzieła Wacława przepełnione są ideą reformacji. Oznacza to, że muzyk przenosił swoje osobiste obserwacje i zainteresowania do dzieł muzycznych.

Wacław z Szamotuł zmarł prawdopodobnie w roku 1560 w Pińczowie. Odszedł jako młody człowiek, jednak jego utwory znane i lubiane są aż do dzisiejszych czasów.

Podobne wypracowania do Wacław z Szamotuł - biografia, życiorys