Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław z Szamotuł - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wacław Szamotulski urodził się prawdopodobnie około roku 1524 w Szamotułach. Ze względu na niewielką ilość źródeł historycznych, podaje się tę datę w przybliżeniu.

O dzieciństwie kompozytora nie wiadomo prawie nic. Naukę rozpoczął w Poznaniu, gdzie studiował w Collegium Lubranscianum. Była to szkoła wyższa założona przez Jana Lubrańskiego. W 1538 przeniósł się do Krakowa i pobierał nauki na Akademii Krakowskiej. Po skończeniu studiów bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i politycznym. Nie zajmował się jedynie muzyką, choć w między czasie tworzył i komponował. W latach 1545-1547 pełnił funkcję sekretarza u kasztelana Hieronima Chodkiewicza. Zajmował się wówczas sprawami urzędowymi oraz kancelaryjnymi. Jego ogromnym sukcesem była posada na dworze króla Zygmunta Augusta. W 1547 roku Wacław został jego osobistym śpiewakiem i kompozytorem. Kilka lat później rozpoczął pracę w zespole dworskim księcia Mikołaja Radziwiłła. Przebywał tam prawdopodobnie aż do śmierci. Prywatnie był zwolennikiem kręgu protestanckiego, a w wieku dojrzałym przeszedł na kalwinizm.

Wacław z Szamotuł uważany jest do dziś za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, czasami porównuje się go nawet do Fryderyka Chopina. Przede...

Podobne wypracowania